Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Medal Gloria Artis dla Zofii Pacan, znanej twórczyni ludowej z Bielowic

Andrzej Wdowski
Medal Gloria Artis dla Zofii Pacan
Medal Gloria Artis dla Zofii Pacan archiwum prywatne
Znana twórczyni ludowa Zofia Pacan z Bielowic otrzymała medal Zasłużona Kulturze Gloria Artis. To prestiżowe odznaczenie Pani Zofia odebrała podczas uroczystości zamknięcia Roku Kolberga w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Uroczysta gala odbyła się wczoraj (11 grudnia). Po raz 39. wręczono Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.Nagroda przyznawana jest przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzatę Omilanowską.
Uroczystość była połączona z wręczeniem medali Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" przyznanych w Roku Oskara Kolberga. Oprócz Zofii Pacan ten wyjątkowy medal otrzymała także opocznianka Katarzyna Markiewicz, kierowniczka Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Podczas uroczystości paniom towarzyszył dr Jan Łuczkowski, wieloletni dyrektor opoczyńskiego muzeum.

Zofia Pacan z d. Jobczyk urodziła się 20 lipca 1949 r. w Bielowicach, znanym ośrodku kultury i sztuki ludowej regionu opoczyńskiego. Swoje umiejętności i wrażliwość artystyczną nabyła w domu rodzinnym od swojej matki Franciszki, które przekazuje swoim córkom Agnieszce i Katarzynie. Należy do grona najbardziej utalentowanych twórców ludowych wykonujących prace z zakresu plastyki zdobniczo-obrzędowej (pisankarstwo, wycinankarstwo, koronkarstwo, pająkarstwo, hafciarstwo).
Wielokrotnie brała udział w konkursach etnograficznych na wybrane dziedziny twórczości ludowej, zdobywając głównie pierwsze miejsca. Jej twórczość prezentowana była na wielu wystawach i festiwalach sztuki ludowej w kraju i zagranicą (m.in. w Szwecji, Belgii, we Włoszech, Hiszpanii, na Łotwie). Wykonywane przez Zofię Pacan prace znalazły miejsce w muzealnych kolekcjach etnograficznych w Toruniu, Warszawie, Tomaszowie Mazowieckim, Opocznie oraz Galerii STL w Lublinie.

Pani Zofia systematycznie uczestniczy w imprezach propagujących rękodzieło i sztukę ludową : kiermasze, cepeliady (Opoczno, Kraków, Kazimierz Dolny, Radom, Tomaszów Maz., Warszawa). Inną formą jej działalności są warsztaty pracy twórczej, cieszące się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej. Zofia Pacan uczestniczy w tego typu pokazach zarówno w placówkach muzealnych, kultury jak i szkołach. Cieszą się one dużym zainteresowaniem szczególnie w okresie wielkanocnym i bożonarodzeniowym.

W 2003 r. w swoim gospodarstwie otworzyła izbę tradycji ludowej, w której prowadzone są lekcje przybliżające dawne zwyczaje i obrzędy, warsztaty pracy twórczej na wybrane dziedziny oraz pokazy tradycyjnego wypieku chleba i prezentacja potraw regionalnych. Z Muzeum Regionalnym w Opocznie współpracuje od 1979 r. uczestnicząc w różnych imprezach kulturalno-oświatowych organizowanych przez placówkę.

Od 1985 r. jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a od 1994 r. pełni funkcję prezesa Oddziału Piotrkowskiego. Zofia Pacan należy do Bielowickiego Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej w Bielowicach. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W 2003 r. została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto