Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidacja gimnazjum: W Tomaszowie Maz. władze miasta już mają plan

Beata Dobrzyńska
Tomaszowskie gimnazja, podobnie jak tysiące placówek w całej Polsce, zostaną zlikwidowane. W urzędzie miasta trwają prace nad nową organizacją pracy miejskich placówek

W minionym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy dotyczącej likwidacji gimnazjów i powrotu do 8-letniej szkoły podstawowej. Wszystko wskazuje, że PiS dopnie swego i w najbliższych latach gimnazja znikną z mapy placówek oświatowych w całej Polsce. Przygotowania do tej reformy trwają także w Tomaszowie, gdzie władze miasta i urzędnicy pracują nad organizacją miejskich szkół po nowemu.

Plany rządu, a docelowo także władz miasta budzą wiele obaw zarówno dyrektorów, nauczycieli jak i rodziców dzieci, którzy nie wiedzą, co ich czeka od kolejnego roku szkolnego. Nauczyciele i dyrektorzy, zwłaszcza ci z gimnazjów boją się oczywiście o pracę, ale także o nowe podstawy programowe i przystosowanie szkół do przyjęcia uczniów.

Jak ma wyglądać reforma edukacji w Tomaszowie? Jak podaje Halina Szczucińska, dyrektor wydziału edukacji w magistracie, sześć szkół podstawowych tj. Szkoła Podstawowa nr 1 Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 13 oraz Szkoła Podstawowa nr 14 funkcjonujących w zespołach szkolno - przedszkolnych zostanie przekształconych w 8 - letnie szkoły podstawowe.

Samodzielne gimnazja, czyli Gimnazjum nr 3 , Gimnazjum nr 6 oraz Gimnazjum nr 7 z dniem 1 września 2017 r. zostaną przekształcone w 8-letnie szkoły podstawowe, zaś Zespół Szkół nr 4 i Zespół Szkół nr 8 z mocy ustawy staną się 8 -letnią szkołą podstawową.

- Żadna szkoła nie zostanie zlikwidowana, ponieważ nie zmniejsza się liczba uczniów, ani oddziałów. Obawy nauczycieli o dalsze zatrudnienie są nieuzasadnione - zapewnia Joanna Szczepańska, rzecznik prezydenta Tomaszowa, ale jak dodaje, w celu umożliwienia sprawnego rozlokowania kadry pedagogicznej, w okresie wdrażania nowej struktury szkół, wprowadzone zostaną rozwiązania uelastyczniające realizację polityki kadrowej. Obecnie trwają prace nad uchwałą w sprawie nowej sieci szkół w mieście.Uchwała zostanie podjęta w styczniu .

Jak w praktyce będzie wyglądała zmiana? W roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 dla klas II i III gimnazjum zachowuje się obwód ustalony dla dotychczasowego gimnazjum, czyli ci uczniowie ukończą gimnazjum w obecnych budynkach. Pierwsze postępowanie rekrutacyjne dla klasy I do 8 - letniej szkoły podstawowej powstałej w wyniku przekształcenia gimnazjum zostanie przeprowadzone dopiero na rok szkolny 2019/2020.

W praktyce może to oznaczać, że od września 2017 roku, do podstawówek pójdą zarówno nowe klasy pierwsze, jak i pozostaną tam uczniowie kończący właśnie 6 klasę. Dla większości tomaszowskich podstawówek może to oznaczać kłopoty z zapewnienie dzieciom warunków, bo już dziś niektóre pracują na dwie zmiany.

Tutaj władze zabezpieczają się jednak i dodają, że w latach szkolnych 2017/2018 - 2021/2022 jednostka samorządu terytorialnego może wskazać uczniom oddziałów odpowiednio klas I - VIII, miejsce realizacji obowiązku szkolnego w innej publicznej szkole podstawowej niż szkoła w jego obwodzie.

Czyli tak naprawdę niewiele dziś wiadomo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto