Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejni zasłużeni dla Tomaszowa Maz.: Trener Wiesław Kmiecik i płk Józef Suchodolski [ZDJĘCIA]

Beata Dobrzyńska
Trener Wiesław Kmiecik i płk Józef Suchodolski zasłużeni dla Tomaszowa Maz.
Trener Wiesław Kmiecik i płk Józef Suchodolski zasłużeni dla Tomaszowa Maz. Beata Dobrzyńska
W poniedziałek odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Tomaszowie, podczas której wręczono tytuły Zasłużonych dla Tomaszowa Wiesławowi Kmiecikowi, trenerowi łyżwiarstwa szybkiego oraz płk. Józefowi Suchodolskiemu.

O nadaniu tytułów Zasłużonych dla Tomaszowa Maz. podczas sesji sierpniowej zadecydowali radni miejscy. O nadanie tytułu dla płk. Józefa Suchodolskiego zwróciło się Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Maz., a o nadanie tytułu dla trenera Kmiecika środowiska sportowe w mieście.

Kapituła tytułu o przyznaniu go zadecydowała jednogłośnie. W poniedziałek obaj docenieni stawili się na uroczystej sesji i z rąk prezydenta Rafała Zagozdona otrzymali statuetki Zasłużonych.

Wiesław Kmiecik to trener łyżwiarstwa szybkiego, który sam zaczynał przygodę z łyżwiarstwem jako zawodnik SNPTT Zakopane. Od 1984 pracuje w klubie Pilica Tomaszów Mazowiecki. Jego zawodnikami byli Jaromir Radke i Paweł Abratkiewicz, których doprowadził do medali mistrzostw świata juniorów i sukcesów seniorskich. W 1988 został trenerem reprezentacji Polski seniorów, w latach 1997-2000 prowadził kadrę młodzieżową, w latach 2000-2002 odpowiadał za biegi długodystansowe w kadrze seniorskiej. W latach 2002-2007 współpracował z Justyną Kowalczyk i Aleksandrem Wierietelnym jako konsultant stylu łyżwowego. W 2010 ponownie został trenerem reprezentacji Polski seniorów. Doprowadził Zbigniewa Bródkę do zwycięstwa w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata w 2013 i złotego medalu olimpijskiego na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi (2014) a drużynę w składzie: Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański do brązowego medalu olimpijskiego na tej samej imprezie.

W 2014 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W poniedziałek trener odbierał gratulacje od przyjaciół z Tomaszowa, byłych zawodników oraz dzieci i młodzieży, które dziś trenują w Tomaszowie łyżwiarstwo. Dziękując za przyznany tytuł obiecywał, że będzie walczył o zadaszenie toru łyżwiarskiego przy Strzeleckiej.

Płk Józef Suchodolski w czasie II wojny światowej jako żołnierz ochotnik 1. Brygady Artylerii Ciężkiej im. gen. Józefa Bema pokonał szlak bojowy m.in. przez Tomaszów Maz. aż do Berlina. Właśnie w dniu wyzwolenia Tomaszowa Maz., a więc 18 stycznia 1945 roku na czele plutonu jednostki artyleryjskiej wkroczył do miasta.

Za zasługi wojenne został odznaczony wieloma odznaczeniami bojowymi, w tym Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Po II wojnie światowej na stałe osiadł w Tomaszowie. W latach 1949-1975 pełnił zawodową służbę wojskową, a następnie przeszedł na emeryturę. Od wielu lat działa w środowisku kombatanckim. Jest opiekunem miejsc pamięci w Tomaszowie.

Nie krył wzruszenia dziękując za przyznany tytuł, zapewniając, że całe życie poświęcił narodowi i Tomaszowowi i warto było czekać na takie wyróżnienie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto