Kaja Ziomek i Artur Waś najszybszymi panczenistami w Polsce. Dwa medale Karoliny Bosiek z KS Pilica (foto)

Andrzej Wdowski
Kaja Ziomek i Artur Waś mistrzami sprintu. Brąz dla Karoliny Bosiek
Kaja Ziomek i Artur Waś mistrzami sprintu. Brąz dla Karoliny Bosiek Andrzej Wdowski
Kaja Ziomek i Artur Waś zostali najszybszymi panczenistami w Polsce. Zdecydowanie wygrali oni pierwszą konkurencję 33. Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w łyżwiarstwie szybkim, rozgrywanych od dzisiaj w Arenie Lodowej w Tomaszowie Maz.Brąz dla Karoliny Bosiek z KS Pilica Tomaszów Maz.

W biegu pań na 500 m Kaja Ziomek (MKS Cuprum Lubin) uzyskała wynik 39,56 i wyprzedziła Andżelikę Wójcik(AZS AWF Katowice) - 39,97. Tylko tym dwóm panczenistkom udało się pokonać granicę 40 sek. Bardzo bliska tego była tomaszowianka Karolina Bosiek, która uzyskała czas 40,04 i wynikiem tym zdobyła brązowy medal. Karolinie dopisało ogromne szczęście, bo medal zdobyła wynikiem o 0,001 lepszym od Natalii Czerwonki z Zagłębia Lubin, która musiała się zadowolić tylko czwartą lokatą.

Na piątym miejscu sklasyfikowana została Aleksandra Kapruziak, tomaszowianka, która obecnie broni barw AZS AWF Katowice. Jej czas 41,91. Siódmy wynik dnia miała reprezentantka Pilicy Olga Kaczmarek - 42,25.

W rywalizacji panów nie miał sobie równych obrońca tytułu Artur Waś (AZS Politechnika Opolska). Pokonał on 500 m w czasie 35,55 i wyprzedził Artura Nogala (Fundacja Legii Warszawa) - 35,77. Z brązowego medalu cieszył się Piotr Michalski(Górnik Sanok) - 36,15. Tuż za podium, na tak nielubianej przez sportowców czwartej pozycji, sklasyfikowany został najszybszy zawodnik tomaszowskiej Pilicy Damian Żurek - 36,60.

Najlepszym sprinterkom i sprinterom medale wręczali prezes PZŁS Rafał Tataruch wraz z zastępcami.

Kaja Ziomek i Artur Waś otrzymali też efektowne puchary od marszałka województwa łódzkiego, które wręczył im prezes Areny Lodowej w Tomaszowie Maz. Roman Derks.

W biegu na 3 km pań mistrzynią Polski została Magdalena Czyszczoń z AZS AWF Katowice - 4.18,46. Kolejne dwa miejsca na podium zajęły zawodniczki tomaszowskiej Pilicy. Wicemistrzynią Polski została Karolina Bosiek, zdobywając już drugi swój medal w tym mistrzostwach. Karolina z Magdą przegrała zaledwie o 0,02 sekundy. Trzecia była Karolina Gąsecka - 4.32, 93. Kolejne dwa miejsca zajęły również panczenistki gospodarzy. Czwarta była Olga Kaczmarek - 4.44,58, a piąty czas dnia uzyskała Natalia Jabrzyk - 4.48,18.

Zmagania pierwszego dnia kończył wyścig panów na 5 km. Pewnie wygrał go Adrian Wielgat ze Stoczniowca Gdańsk uzyskując 6.47,86. Wicemistrzem Polski został Patryk Wójcik z AZS Zakopane - 6.49,46, a po brązowy medal sięgnął Artur Janicki z UKS Błyskawica Domaniewice - 6.50,50.
Miejsca 5-6 zajęli panczeniści Pilicy Tomaszów Maz., w kolejności Mateusz Owczarek - 6.57,99 i Jakub Piotrowski - 7.10,02.

Jutro mistrzostwa rozpoczną się od godziny 12. Rywalizować będą panie i panowie na 1500 m i w mass start.

Miejmy nadzieję, że dopisze publiczność, bo dzisiejsze wyścigi oglądała skromna garstka kibiców. Na trybunach nie było w ogóle dzieci i młodzieży, a przecież tyle młodych adeptów ćwiczy już na torze w Tomaszowie Maz. Czyżby nie chcieli oglądać mistrzów tej dyscypliny sportu. A może nie miał kto ich zachęcić, zaprosić, przyprowadzić czy zafundować im bilety?