Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kądziela kontra Wieruszewski w II turze wyborów w Opocznie. Jak chcą rozwiązać problemy w mieście

Andrzej Wdowski
Opoczno II tura. Kądziela kontra Wieruszewski
Opoczno II tura. Kądziela kontra Wieruszewski archiwum
W niedzielę w Opocznie dojdzie do drugiej tury wyborów na burmistrza miasta. W pierwszej turze o głosy mieszkańców miasta i gminy Opoczno zabiegało troje kandydatów: obecny burmistrz Jan Wieruszewski, radny Rady Miejskiej Rafał Kądziela z Niezależnego Bloku Samorządowego i popierana przez Prawo i Sprawiedliwość Anna Zięba. Największe poparcie mieszkańców uzyskał Rafał Kądziela, który otrzymał 6.798 głosów (42,20 proc.), Jana Wieruszewskiego poparło 5.245 osób (32,56 proc.), a na Annę Ziębę zagłosowało 4.067 osób (25,24 proc.). W drugiej turze zmierzą się więc Rafał Kądziela z Janem Wieruszewskim.

Przed decydującą rozgrywką postanowiliśmy zapytać obu kandydatów, jakie jest ich spojrzenie na najważniejsze dla miasta i gminy sprawy.

Oto co nam odpowiedzieli:

Co zamierza Pan zrobić, by pozyskać nowych inwestorów i stworzyć nowe miejsca pracy. Jakie działania podejmie Pan, by Opoczno stało się miastem atrakcyjnym dla inwestorów?

Rafał Kądziela: - Aby pozyskać nowych inwestorów należy zacząć od pozyskania terenów inwestycyjnych (np. działki znajdujące się pomiędzy północną obwodnicą miasta a Bukowcem oraz ziemie należące do Agencji Rynku Rolnego po byłym PGR Januszewice) i utworzyć strefę ekonomiczną. Kolejny etap to sprawnie prowadzony marketing, który bym realizował przez utworzenie specjalnej komórki organizacyjnej. Pracować w nim będą młodzi, wykształceni ludzie, z doświadczeniem biznesowym, marketingowym i nowoczesnym spojrzeniem. Aby Opoczno stało się atrakcyjne dla inwestorów należy ponownie wykorzystać wizerunek i markę Opoczna jako ośrodka przemysłu ceramicznego i niepowtarzalnego folkloru. Aby pozyskać nowe miejsca pracy podejmę współpracę ze wszystkimi działającymi w naszej gminie podmiotami gospodarczymi. Gmina obejmie preferencjami podatkowymi każdego, kto utworzy dodatkowe miejsca pracy.

Jan Wieruszewski: - W oparciu o zbudowane obwodnice, przystanek na CMK, rozbudowaną infrastrukturę komunalną oraz zgodę właścicieli ponad 200 hektarów zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy i przystanku PKP gmina wzbogaciła swoją ofertę dla potencjalnych inwestorów. Powołanie zespołu d/s pozyskiwania i obsługi inwestorów. Bliższa współpraca z podmiotami działającymi na terenie gminy. Podejmowanie działań w kierunku przyśpieszenia budowy drogi ekspresowej S-12.

Jakie inwestycje są najpilniejsze do wykonania w mieście w najbliższych latach?

Rafał Kądziela: - Absolutnie numerem 1 jest zakład produkcyjny z jak największą liczbą miejsc pracy dla kobiet, które dzisiaj muszą utrzymywać rodziny z funduszu opieki społecznej.

Jan Wieruszewski: - Modernizacja targowisk miejskich, budowa mieszkań socjalnych, uzbrojenie terenów inwestycyjnych, rozbudowa infrastruktury drogowej, zagospodarowanie terenów rekreacyjnych, budowa nowego cmentarza, budowa kanalizacji na terenach wiejskich.

Jakie jest Pana zdanie w kwestii rozdzielenia gminy od miasta?

Rafał Kądziela: - Pomysł oddzielenia na dwie odrębne jednostki gminy i miasta jest pomysłem burmistrza Wieruszewskiego, który wnioskował o taki podział na sesji Rady w 1998 r. W 2014 szukając rozwiązań wyjścia z katastrofy finansowej poprosiłem Pana Burmistrza o dokonanie symulacji kosztów podziału, niestety bezskutecznie, odstąpiłem zatem od tego pomysłu.

Jan Wieruszewski: - Zamiast dzielić Gminę powinniśmy koncentrować się na współpracy i na jak najlepszym wykorzystaniu środków europejskich. Nieuzasadnione stawianie zarzutów o niesprawiedliwym podziale środków na wieś i miasto oraz formułowanie wniosku na tej podstawie o podział Gminy jest działaniem nieodpowiedzialnym.

Co zamierza Pan uczynić, aby zlikwidować bardzo duże zadłużenie gminy Opoczno?

Rafał Kądziela: - Należy przeanalizować budżet pod kątem zaplanowanych na najbliższe lata inwestycji i ograniczyć się do tych najbardziej niezbędnych.

Jan Wieruszewski: - Spłata rat kredytów uwzględniona jest w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Stałe monitorowanie i racjonalizowanie wydatków bieżących. Zwiększanie dochodów własnych poprzez prowadzenie polityki prorozwojowej. Dobre wykorzystanie zewnętrznych żródeł finansowania inwestycji w tym środków z UE.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto