Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych: Zmarli w Tomaszowie i Opocznie w minionym roku [ZDJĘCIA]

Beata Dobrzyńska, Andrzej Wdowski
ks. Ryszard Salski
ks. Ryszard Salski archwium parafii
Zbigniew Knap, ks. Ryszard Salski, Ewa Skura, ks. Antoni Jakubczyk, Grzegorz Rudny, Robert Kowalski... Znane postacie z Tomaszowa i Opoczna, które odeszły od nas w minionym roku.

Zbigniew Knap zmarł 1 września tego roku w wieku 68 lat. Był długoletnim nauczycielem wychowania fizycznego w I Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Maz., a następnie dyrektorem tej szkoły w latach 1989 - 1994. Fotel dyrektora I LO objął po Tadeuszu Kawce.
Zbigniew Knap w latach 1994-97 był także prezydentem Tomaszowa. Znany piłkarz i następnie trener w Klubie Sportowym Pilica i Lechia. Pochowany został na cmentarzu przy ul. Dąbrowskiej.

Ks. kanonik Ryszard Salski, były proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Tomaszowie zmarł 15 czerwca w 88. roku życia i 61. roku kapłaństwa. Był budowniczym świątyni parafialnej, długoletnim proboszczem i zasłużonym krzewicielem patriotyzmu w Tomaszowie. Za jego czasów drewniany kościółek przy ul. Słowackiego zastąpiła dwupoziomowa murowana świątynia. Msza św. pogrzebowa w intencji zmarłego została odprawiona w kościele par. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie, a ciało księdza, przez lata związanego z Tomaszowem spoczęło na tamtejszym cmentarzu.

16 stycznia w wieku 82 lat i w 57 roku kapłaństwa zmarł ks. Antoni Jakubczyk - Senior Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Tomaszowie i budowniczy kościoła i klasztoru w parafii Świętej Rodziny w Tomaszowie. Ks. Antoni Jakubczyk urodził się 20.08.1930 roku w Brzuzie k/Opoczna. Wyświęcony na kapłana został w 1956 roku w Tarnowie. Był kapłanem Kongregacji Oratorium w Studziannie w latach 1956-1978, a następnie kapłanem Kongregacji Oratorium w Tomaszowie Maz. w latach 1978-2013. O. Antoni Jakubczyk został pochowany w grobowcu Księży Filipinów na cmentarzu parafialnym w Poświętnem Studziannie.

W czerwcu w wieku 72 lat zmarł Mirosław Grzegorz Rudny, długoletni działacz Klubu Sportowego Pilica Tomaszów Maz. Grzegorz, bo tak wszyscy znajomi i przyjaciele do niego się zwracali, w klubie Pilica działał od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pasjonował się siatkówką i z tą dyscypliną związany był przez lata. Był wieloletnim wiceprezesem klubu. Zajmował się w nim głównie działalnością gospodarczą. On też był animatorem zakupu pierwszych samochodów dla klubu, którymi sportowcy jeździli na zawody. Był człowiekiem kreatywnym, grzecznym i o wielkim sercu. Sportowi i sportowcom poświęcił całe życie. Spoczął na cmentarzu przy Smutnej.

W maju pożegnaliśmy Ewę Skurę, wieloletnią dyrektorkę Przedszkola nr 3 w Tomaszowie. Pracę zawodową na stanowisku nauczyciela rozpoczęła w 1986 roku w Przedszkolu nr 13 w Tomaszowie. Później, od 1991 roku pracowała w Przedszkolu nr 3, a od 1 września 2002 roku pełniła funkcję dyrektora tej placówki.Była osobą cenioną przez pracowników i rodziców. Za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej dwukrotnie - w roku 2005 i 2012 - otrzymała nagrodę prezydenta Tomaszowa. W 2008 roku odznaczono ją Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę. Pochowana została na cmentarzu w Rzeczycy.

Na początku tego roku zmarła Barbara Świątek, była długoletnia wicedyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opocznie. Lubiana i szanowana nauczycielka, ceniona przez młodzież i kolegów z pracy.

W maju odeszło dwóch znanych opocznian, rzeźbiarz Antoni Baran i dyrektor pływalni Opoczyńska Fala, Robert Kowalski.

Antoni Baran był jednym z najbardziej cenionych twórców ludowych regionu opoczyńskiego. Szczególne miejsce w twórczości Antoniego Barana zajmowała tematyka sakralna poświęcona Matce Bożej, Chrystusowi, świętym oraz sceny biblijne "Adam i Ewa w raju". W swoich dziełach uwieczniał również sceny z życia codziennego i świątecznego wsi, a także postacie związane z dziejami Polski.

Robert Kowalski to wieloletni prezes KS Ceramika Opoczno, współtwórca albumu fotograficznego "Opoczno i Opocznianie w dawnej fotografii". Przez wiele lat był tancerzem Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Tramblanka", który wówczas działał przy Zespole Zakładów Płytek Ceramicznych w Opocznie. Był miłośnikiem historii miasta.

W tym roku pożegnaliśmy również Helenę Zbrowską, byłą dyrektorkę Liceum Ogólnokształcącego w Opocznie. Pani Helena po przejściu na emeryturę poświęciła się działalności w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Przez wiele lat była prezesem TPD. Bezgranicznie oddana dzieciom. Kochała je i one tę miłość odwzajemniały.
Pożegnaliśmy także kombatantów Armii Krajowej -porucznika Kazimierza Cieślikiewicza, ps. Saper i porucznika Władysława Lorka ps. Lufa. Obaj byli członkami Światowego Związku Żołnierzy AK i przez lata aktywnie działali w tej organizacji.

W tym roku zmarł również Czesław Kucharski, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, więzień polityczny w czasach PRL-u.

W październiku po ciężkiej chorobie zmarł Lucjan Muszyński, rodowity opocznianin - radny trzech pierwszych kadencji Rady Miejskiej w Łodzi, działacz społeczny, patriota, piłsudczyk, znawca historii.
Co roku, w kolejne rocznice powstania styczniowego Lucjan Muszyński organizował marsze na trasie Łódź - Dobra dla upamiętnienia patriotycznego zrywu Polaków z 1863 roku. Również co roku brał udział w marszach Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.Przez całe życie Lucjan Muszyński niestrudzenie działał na rzecz krzewienia patriotyzmu wśród Polaków i kultywowania tradycji niepodległościowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto