Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto poda „wędkę" spółdzielniom socjalnym? O ekonomii społecznej z panią Bernadetą Markiewicz

Marek Lepszy
archiwum szamotuły.naszemiasto.pl
W przyszłej perspektywie unijnej na lata 2014-2020 kładzie się duży nacisk na rozwój form aktywizacji i integracji poprzez podejmowanie działań w kierunku ekonomi społecznej, czy to w formie CIS czy spółdzielni socjalnych.

2 sierpnia 2013 r. odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Integracji Społecznej „OSTOJA” w Pniewach. Jakie są najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem Centrum Integracji Społecznej?

Głównym celem Centrum Integracji Społecznej w Pniewach jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób długotrwale bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Centrum jest miejscem, które daje szansę na ponowne włączenie się do życia społecznego oraz prawidłowe pełnienie ról zawodowych i rodzinnych przez uczestników CIS. Podejmowane działania z zakresu reintegracji społecznej i zawodowej dążą do usamodzielnienia uczestników i wyprowadzenia ich poza system pomocy społecznej.

Czy w dalszej perspektywie działania podejmowane w centrum mogą pomóc też w aktywizacji zawodowej podopiecznych?

Tak jest to celem działania CIS, ale już samo wywołanie motywacji do podjęcia aktywności zawodowej jest znaczącym sukcesem reintegracji zawodowej prowadzonej w CIS. Często musimy z trudem krok po kroku odbudowywać te umiejętności lub wręcz uczyć roli pracownika. Uczestnicy poprzez zajęcia z doradcą zawodowym i psychologiem oraz praktyczne zajęcia w warsztatach zawodowych przygotowują się do wykonywania obowiązków pracowniczych na otwartym rynku pracy. Uczą się sumienności, obowiązkowości, zasad BHP i innych, przepisów obowiązujący w zakładach pracy. Wykonują także prace pod nadzorem instruktorów zawodu min. prace porządkowo-ogrodnicze na terenach zieleni miejskiej, prace malarskie, remontowe, usługi krawieckie itp.


Czy podobne placówki CIS, KIS mimo wszystko nie tworzą parasola ochronnego dla podopiecznych, zbyt daleko posuniętego a to nie motywuje do wyjścia naprzeciw trudnościom ?

Sądzę, że prawidłowo opracowany i realizowany Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego pozwala dokonać odpowiedniej oceny predyspozycji, możliwości oraz gotowości uczestnika CIS do zatrudnienia. Program uczestnictwa trwa rok z możliwością przedłużenia do 18 miesięcy ( w indywidualnych przypadkach) i w tym czasie należy podjąć działania aktywizacyjne np. poprzez zatrudnienie wspierane, staże, założenia spółdzielni socjalnej a także zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Każdy uczestnik otrzymuje szansę na aktywność zawodową w różnej formie.

Na pewno przynajmniej dla części uczestników zajęcia w CIS to za mało, pragną podjąć pracę. Coraz częściej słyszymy o ekonomii społecznej i spółdzielniach socjalnych. Czy uważa Pani, że są one dobrym rozwiązaniem dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dlaczego przez jednych oczekiwane a dla innych niechciane „dziecko" ekonomii społecznej?

W zjawisku jakim jest rozwój różnych podmiotów ekonomii społecznej należy przede wszystkim dostrzec szanse i możliwości a nie same trudności i koszty. Musimy zdać sobie sprawę, że istnieje dość spora grupa społeczna osób, które nie koniecznie tylko własnej winy są wykluczeni z życia społecznego np.: niepełnosprawni, długotrwale bezrobotni w tym osoby 50+, osoby o niskich kwalifikacjach itp. Uczestnicy CIS często bez pomocy psychologicznej, odpowiednich szkoleń i kursów, warsztatów zawodowych, systematycznej „krok po kroku” nauki obowiązków pracowniczych nie są wstanie samodzielnie zaistnieć na bardzo wymagającym rynku pracy.

Dostrzeżenie korzyści z prostej zasady „wędka zamiast ryby” lub „praca zamiast zasiłku” daje cenną wskazówkę do zrozumienia zasad ekonomii społecznej. Mam to szczęście, iż samorząd gminy Pniewy na terenie, którego pracuje jest otwarty na idee ekonomii społecznej, stąd od kilku miesięcy działa CIS jako samorządowy zakład budżetowy. Jego działanie w dużej mierze opiera się na pracach zlecanych przez samorząd w tym prace porządkowe związane z utrzymaniem terenów zielonych, prace remontowe obiektów należących do gminy lub jednostek gminnych itp. Dotychczas gmina płaciła za wykonywane tych prac firmom zewnętrznym a obecnie te same prace wykonuje CIS a wypracowane dochody zabezpieczają w znacznej części koszty bieżącej działalności. Korzyść dla samorządu to dobrze i taniej wykonana praca, wzrost poziomu samodzielności i aktywności uczestników ( klientów OPS) oraz obniżenie liczby korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej.

Może jednak bardziej sprawdza się system indywidualnych szkoleń, pomoc w znalezieniu pracy czy też system dotacji na założenie firmy np. dla osób niepełnosprawnych?

Uważam, że z każdego szkolenia można wynieść coś kształcącego i rozwijającego umiejętności oraz kwalifikacje zawodowe. Ale prawdą jest, iż szkolenia, muszą być dobrze przygotowane i trafiające do uczestników.

Czego życzyć Kierownik OPS w tym roku?

Prywatnie to zdrowia i pomyślności dla mojej rodziny, trochę szczęścia a zawodowo to nadal tego samego uczucia satysfakcji i zadowolenia z pracy

Dziękuję za przybliżenie problematyki: ekonomii społecznej czy samych już spółdzielni socjalnych. Również życzę wszelkiej pomyślności zarówno w życiu prywatnym i zawodowym. Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i wierzyć, że nie tylko samorząd gminy Pniewy będzie otwarty na idee ekonomii społecznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pniewy.naszemiasto.pl Nasze Miasto