Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum onkologii w Tomaszowie Maz.? Plany budowy budzą emocje w Łodzi. Oponuje dyrekcja "Kopernika"

Redakcja
Tak ma wyglądać centrum onkologii w Tomaszowie Maz.
Tak ma wyglądać centrum onkologii w Tomaszowie Maz. Wizualizacja Archimed
Koniec z monopolem Szpitala im. Kopernika w walce z rakiem? Tomaszów Maz. ma być drugim (po Łodzi) i jedynym - poza stolicą województwa - ośrodkiem diagnostyki i terapii nowotworów w regionie. Firma Enterprise Investors (potężny fundusz inwestycyjny) ma zainwestować 65 mln zł, by w błyskawicznym tempie, do końca września 2014 roku, wybudować nowoczesne Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej.

Nowe centrum onkologii powstanie przy Tomaszowskim Centrum Zdrowia, które już dziś ma zakontraktowaną chirurgię onkologiczną. Teren pod inwestycję na 30 lat wydzierżawi powiat. W dwukondygnacyjnym pawilonie o powierzchni ponad 2 tys. m kw. znajdą się: oddział chemioterapii, radioterapii i pozytronowy tomograf komputerowy.

W założeniach tomaszowskie centrum ma odciążyć ośrodek onkologii w Szpitalu im. Kopernika i skrócić czas oczekiwania na terapię antyrakową. Inwestycja wywołuje jednak sporo emocji w "Koperniku". Chodzi przede wszystkim o ograniczoną pulę pieniędzy na dobrze wycenianą przez NFZ radioterapię.

- Mam nadzieję, że NFZ nie popełni tego błędu, bo dla mnie kuriozalna jest sytuacja, w której Fundusz nie chce nam płacić za tzw. nadwykonania w radioterapii, a jednocześnie pojawia się druga jednostka, która będzie sięgała po te same pieniądze - Wojciech Szrajber, dyrektor Szpitala im. Kopernika, nie kryje irytacji.

Podkreśla, że NFZ nie wykorzystuje potencjału publicznego szpitala, bo "Kopernik" ma wolne moce przerobowe i na radioterapię pacjenci nie czekają w kolejkach. W tej sytuacji oddanie części kontraktu prywatnej firmie to, zdaniem dyrektora Szrajbera, nie tylko głupota, ale i niegospodarność.

- Prywatne firmy wybierają rodzynki z systemu, nastawiając się tylko na dochodowe procedury - dodaje szef "Kopernika".

Z takim stawianiem sprawy nie zgadzają się w Tomaszowie...
- Cały czas powtarzam: nie musimy ze sobą konkurować, a wręcz przeciwnie, musimy złączyć siły, by zwiększone zostały nakłady na walkę z nowotworami w województwie łódzkim - podkreśla Piotr Kagankiewicz, starosta tomaszowski, który deklaruje, że stanie na głowie, by centrum onkologiczne przy szpitalu w Tomaszowie ruszyło.

- Pieniądze na radioterapię w województwie powinny być dużo większe niż obecnie. To kwestia rozmów z NFZ i układania planu finansowego na 2015 rok - dodaje Kagankiewicz.

Podobnie widzi rolę nowego ośrodka inwestor branżowy - Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Katowicach.
- Łódzkie, obok podkarpackiego, ma najgorszą dostępność do radioterapii onkologicznej - podkreśla prof. Sergiusz Nawrocki, dyrektor medyczny CDiTO. - Powstanie drugiego ośrodka daje szansę zwiększenie puli środków NFZ dla tego województwa.

NFZ nie chce sprawy komentować. - Do konkursu na 2015 rok został ponad rok, trudno cokolwiek prognozować - mówi ostrożnie Beata Aszkielaniec, rzecznik łódzkiego NFZ. Zaznacza przy tym, że pieniędzy na onkologię nie przybywa. Oddanie do użytku centrum w Tomaszowie w zaledwie rok uważa jednak za nieprawdopodobne.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto