Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach. Pomaga wychodzić na prostą

Sonia Cichoń
Tym razem osoby zaangażowane w projekt realizowany przez CIS wyremontowały budynek Zespołu Opieki Zdrowotnej przy ulicy Szpitalnej w Świętochłowicach. Odnowionych zostało 20 pomieszczeń, w tym sale chorych, gabinety lekarskie i korytarz. Do użytku uczniów oddano także odświeżoną salę gimnastyczną w budynku ZSO nr 2 w Lipinach.

Grupa robotników położyła nowe tynki, gładzie i odmalowała ściany.- Dla mnie najważniejszy był kontakt z ludźmi, mogłem wyjść z domu, nauczyć się czegoś nowego. Dzięki temu mam teraz stałą pracę i moja sytuacja finansowa bardzo się poprawiła - cieszy się pan Henryk, jeden z uczestników projektu CIS.

W najbliższym czasie planowane są kolejne remonty klatek schodowych w budynkach na terenie miasta. Wszystko to w ramach programu "Nowe szanse i możliwości", rozpoczętego w połowie 2012 roku. - Celem projektu była nauka zawodu dla osób długotrwale bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Chcieliśmy zrobić coś z korzyścią, stąd założenie, że będziemy remontować różne jednostki miejskie - tłumaczy Kamil Wójcik, dyrektor CIS. Tylko w 2013 roku udało się odnowić halę sportową w Domu Sportu, pomieszczenia w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym czy Urzędzie Stanu Cywilnego. Regularnie remontowane są też klatki schodowe. Chętnych do wzięcia udziału w kolejnych przedsięwzięciach nie brakuje:
- Żeby zostać uczestnikiem centrum trzeba spełniać określone kryteria: być osobą długotrwale bezrobotną, zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy dłużej niż dwa lata lub nieaktywną zawodowo. Grupy ruszają w cyklach półrocznych, odpowiednio wcześniej kontaktujemy się z osobami, które złożyły wniosek i zakwalifikowały się do projektu. Dajemy sześć miesięcy na to, aby osoba zaktywizowała się zawodowo - wyjaśnia Wójcik.

Na początku, każda zakwalifikowana osoba spotyka się z psychologiem i doradcą zawodowym. Ma też możliwość, w razie potrzeby, konsultacji z doradcą finansowym. Następnie zwiększa się liczbę godzin pracy w terenie.
Centrum Integracji Społecznej chce w ten sposób nie tylko nauczyć bezrobotnych nowego zawodu, ale także wyciągnąć ich z domu i zmobilizować do szukania stałego zatrudnienia. Szacuje się, że z liczącej 75 osób grupy uczestników, minimum 15 procent znajdzie stałą pracę.

W marcu ruszył kolejny projekt CIS, pod nazwą Klub Integracji Społecznej "Drogowskaz". Docelowo ma w nim wziąć udział 240 osób, na które czekają kursy językowe, szkolenia i liczne warsztaty umiejętności. Dla najlepszych uczestników projektu będą staże zawodowe.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto