Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach: kto może uzyskać pomoc?

Sonia Cichoń
KIS: Uczestnicy kursu wózka jednojezdniowego
KIS: Uczestnicy kursu wózka jednojezdniowego ARC Centrum Integracji Społecznej
Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach: Pomagają długotrwale bezrobotnym i osobom zagrożonym wykluczeniem. Oto misja Centrum Integracji Społecznej, które od 3 lat działa na terenie miasta. Realizuje wiele projektów.

Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach:

W 2012 roku placówka otrzymała dofinansowanie w wysokości miliona złotych, dzięki czemu utworzone zostały 3 grupy: remontowo - budowlana, krawiecka i terenów zielonych.

- Projekt polega na tym aby działać i uczyć osoby długotrwale bezrobotne zawodu. A przy okazji zrobić coś z korzyścią dla całej społeczności - mówi Kamil Wójcik, dyrektor CIS.

Grupa remontowo - budowlana ma swój wkład w odrestaurowanie przedszkoli, szkół, klatek schodowych, a nawet budynków świętochłowickiego Szpitala Miejskiego. Aby zostać uczestnikiem centrum, trzeba być osobą długotrwale bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie Pracy powyżej 2 lat, lub nieaktywną zawodowo. Zajęcia trwają pół roku, rozpoczynają się od rozmów z psychologiem, i doradcą zawodowym.

- Zależy nam na tym, żeby wyciągnąć ludzi z domu i przerwać bierność - opowiada Kamil Wójcik.

Klub Integracji Społecznej

Na tym nie kończy się działalność placówki. W ramach CIS w 2013 roku utworzono Klub Integracji Społecznej "Drogowskaz", który skutecznie zajmuje się reintegracją społeczną i zawodową w Świętochłowicach.

- Rezultatem projektu do jest podjęcie pracy przez 31 osób. Aby wzmacniać więzi międzyludzkie zachęcano również mieszkańców miasta do wspólnej integracji - opowiada Łukasz Andzel, koordynator projektu.

Świętochłowiczanie mieli okazję wyjechać na wycieczki oraz uczestniczyć w festynach i piknikach dających możliwość wspólnego biesiadowania oraz promowania zdrowego stylu życia.

- Zaangażowanie i kreatywność pozwoliły także na zorganizowanie grillów integracyjnych, zajęć fitness a także konkursów kulinarnych i artystycznych - kontynuuje Łukasz Andzel.
Jak się dowiedzieliśmy, każdy uczestnik otrzymał bilety do zoo, kina, teatru i na basen. Najwięcej radości miały oczywiście dzieci uczestników.

Klub Integracji społecznej: przebieg projektu

Na czym dokładnie polega projekt? Charakterystyczne jest to, że każdy uczestnik ma wytyczoną przez psychologa i doradcę zawodowego indywidualna ścieżkę rozwoju.

- Dzięki projektowi mamy szansę poznać daną osobę i jej problemy i sprawdzić, czy jest już gotowa podjąć próbę aktywizacji zawodowej - tłumaczy dyrektor Centrum Integracji Społecznej.

Ścieżka rozwoju opisywała obszar w którym klient ma szansę na znalezienie zatrudnienia i kursy, które zwiększą kwalifikacje zawodowe. Kursy są dostosowywane do aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy. Można także uczęszcza na kurs językowy. Uczestnikom Klubu Integracji Społecznej organizowane są także staże.
- Kadra KIS szukała takich pracodawców, którzy z jednej strony pomogą stażyście zwiększyć kwalifikacje, a z drugiej, w przypadku prawidłowej realizacji stażu, dadzą zatrudnienie po pół roku - relacjonuje Łukasz Andzel.
Projekt Klub Integracji Społecznej "Drogowskaz" jest wart ponad 1,5 miliona złotych. 97 proc. tej kwoty pochodzi z pieniędzy unijnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto