Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg pamięci żołnierzy wyklętych "Tropem wilczym" w Tomaszowie już 3 marca

dag
Po raz trzeci w Tomaszowie Mazowieckim odbędzie się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem wilczym". Rozpoczęła się rejestracja uczestników.

Po raz trzeci w Tomaszowie Mazowieckim odbędzie się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczną się 3 marca o godz. 11.30 przy obelisku pamięci Żołnierzy Wyklętych, który znajduje się przy ulicy Bohaterów 14 Brygady.

Rejestracja w tym roku odbywa się przez zapisy drogą elektroniczną pod adresem: [email protected]. Należy podać Imię, Nazwisko, datę urodzenia oraz miasto.

Pierwszych 210 osób otrzyma pakiety startowe w postaci koszulki oraz medalu. Na bieg można zapisać się również w dniu zawodów od godziny 9:30 do 11:30 w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, filii Miejskiego Centrum Kultury, przy ulicy Browarnej 7.

Miejskie Centrum Kultury z kolei organizuje konkurs pt. „Żołnierze Wyklęci – Wzorce Niezłomności” na pracę pisemną bądź multimedialną
Zapraszamy uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w I edycji Miejskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Wzorce Niezłomności” organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

Organizowany przez Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Wzorce Niezłomności” skierowany jest do najmłodszego pokolenia mieszkańców naszego miasta. Głównym jego celem jest pogłębianie przez nich wiedzy o mało znanych faktach z działalności tzw. drugiej konspiracji w Kraju, a zwłaszcza w naszym regionie, kształtowanie postaw patriotycznych oraz kultywowanie wartości i ideałów żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego walczących o suwerenną Polskę po zakończeniu II wojny światowej.

Zbrojne podziemie antykomunistyczne w okolicach Tomaszowa walczyło z sowietyzacją aż przez 7 lat. W okresie tym w bezpośrednich starciach z NKWD i UB poległo 9 partyzantów, z wyroków komunistycznych sądów stracono 6, w aresztach i więzieniach UB zmarło 4, na karę śmierci lub dożywocie, zamienione na mocy amnestii na długoletnie więzienie skazano 9, a karę więzienia w większości nie krótszą niż 5 lat otrzymały 44 osoby. Dwa razy tyle osób, jeśli nie więcej, zostało skazanych na więzienie wśród mieszkańców cywilnych miasta i okolicy za pomoc udzielaną partyzantom, bez której opór ten nie trwałby zapewne tak długo.

MCK zaprasza zainteresowanych do jak najszerszego udziału w konkursie, oddając w ten sposób hołd tym wszystkim, którzy z bronią w ręku, jak i innym postępowaniem, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą komunistycznemu reżimowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto