Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aleksandra Ziółkowska-Boehm i krzyż Virtuti Militari Hubala w muzeum

Andrzej Wdowski
Aleksandra Ziółkowska-Boehm i krzyż Virtuti Militari Hubala w muzeum
Aleksandra Ziółkowska-Boehm i krzyż Virtuti Militari Hubala w muzeum Andrzej Śliwka
W Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyło się spotkanie autorskie z Aleksandrą Ziółkowską – Boehm, doktorem nauk humanistycznych, asystentką Melchiora Wańkowicza, pisarką i autorką takich książek jak m.in.: „Blisko Wańkowicza” (1975), „Na tropach Wańkowicza” (1989), „Nie tylko Ameryka” (1992), „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża” (2006), „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon” (2009), „Lepszy dzień nie przyszedł już” (2012), „Ingrid Bergman prywatnie” (2013), „Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści” (2014). Była to wyjątkowa okazja do bliższego poznania twórczości autorki, rozmowy z nią oraz okoliczności powstania książek szczególnie dotyczących tematyki hubalczyków.

Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania Hubalowego krzyża Virtuti Militari, który został wniesiony na salę przez dyrektora Muzeum Adama Grabowskiego, po czym nastąpiła minuta ciszy dla uczczenia pamięci mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i jego żołnierzy.

Rozmowę z autorką wspólnie z dyrektorem Muzeum poprowadził mecenas Jan Nowak z Końskich – pasjonat historii i zagadnień związanych z „Hubalem”, a skoncentrowała się ona szczególnie wokół dwóch pozycji książkowych związanych z historią regionalną.

Aleksandra Ziółkowska – Boehm odpowiadała na pytania dotyczące motywów powstania i zagadnień poruszanych w książce „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon”. Tłumnie przybyłym gościom, przybliżyła także postać Cezarii Ilin – Szymańskiej czyli tytułowej Kai, bohaterki książki „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża”, która z narażeniem życia i w dramatycznych okolicznościach przez 54 lata przechowywała najcenniejsze odznaczenie Hubala – krzyż Virtuti Militari.

Muzeum Regionalne w Opocznie, dzięki uprzejmości generała brygady dr Stanisława Kaczyńskiego – dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, stworzyło okazję do zobaczenia tego wyjątkowego orderu, wypożyczonego po raz pierwszy i tylko na tę okoliczność z Izby Pamięci 25 batalionu dowodzenia przy 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Po spotkania wywiązała się ożywiona dyskusja na temat pamiątek po Hubalu, sposobów uczczenia jego pamięci i obecności na ziemi opoczyńskiej, w którą włączył się także burmistrz Opoczna Rafał Kądziela.

Omawiane podczas spotkania pozycje książkowe „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża” oraz „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon” są do nabycia w siedzibie Muzeum.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto