18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groby sprzed 1800 lat odkryto w tomaszowskiej dzielnicy Brzustówka

Joanna Dębiec
Cmentarzysko z II i III wieku oraz naczynia z epoki brązu odnalazł w tomaszowskiej dzielnicy Brzustówka archeolog Michał Góra z Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego.
Cmentarzysko z II i III wieku oraz naczynia z epoki brązu odnalazł w tomaszowskiej dzielnicy Brzustówka archeolog Michał Góra z Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego. Marek Obszarny
Mogiły wojowników z II i III wieku, z bogatym wyposażeniem, oraz naczynia ceramiczne z epoki brązu odkryto w Tomaszowie.

Sześć grobów wojowników sprzed 1800 lat odkrył w tomaszowskiej dzielnicy Brzustówka archeolog Michał Góra z Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego. W badaniach pomagali licealiści i studenci.
- Cmentarzysko jest nieduże, a część grobów zniszczona, ale mimo to widać, że mają bardzo bogate wyposażenie - mówi Góra. - Oprócz szczątków ludzkich, znaleźliśmy naczynia ceramiczne, broń, spinkę oraz okucie końca pasa.

Według archeologa, cmentarzysko mogło być większe. Pozostała tylko północna jego część, a resztę podmyły wody przepływającej u jego podnóża Pilicy. O tym, że płynęła tamtędy rzeka, świadczy pozostałe obok wykopaliska bagno.
- 1800 lat temu cmentarzyska oddzielone były od miejsc zamieszkania ludzi naturalnymi przeszkodami,np. rzeką. Najpierw ciała wojowników palono, a potem ich prochy transportowano łodziami na miejsce spoczynku - wyjaśnia Michał Góra.

Oprócz grobów w Tomaszowie, odkryto dwa fragmenty naczyń ceramicznych z epoki brązu (kultura łużycka) i drobne militaria z II wojny światowej.

Skarby, jak mówi Wiktoria Długoszewska, archeolog z piotrkowskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi, trafią do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Tam też znajduje się pierwszy grób, odnaleziony przypadkiem przez poszukiwacza militariów z okresu II wojny światowej. Posługując się wykrywaczem metali, uszkodził cenne znalezisko, a zdjęcia odkrycia opublikował w internecie. Sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Mazowieckim, a dalszym, zakończonym sukcesem badaniem terenu, zajęli się naukowcy z Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego.

Czytaj także: Zbiorowa mogiła żołnierzy niemieckich odkryta podczas budowy obwodnicy Opoczna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto