9 medali, w tym 6 złotych kręglarzy KS Pilica w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w Tucholi (Foto)

9 medali, w tym 6 złotych kręglarzy KS Pilica w mistrzostwach Polski juniorów młodszych KS Pilica
W Tucholi w miniony weekend (6-8 kwietnia) rozgrywane były Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Kręglarstwie. Świetnie spisali się w nich reprezentanci KS Pilica Tomaszów Maz., którzy zdobyli łącznie 9 medali, w tym 6 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy, jednocześnie wygrywając klasyfikację medalową mistrzostw. Multimedalistką mistrzostw została tomaszowianka Julia Sidło. Trenerem utalentowanych kręglarzy jest Tomasz Cichowski.

Już w pierwszym dniu mistrzostw Pilica wywalczyła 4 medale: 3 złote i jeden srebrny.
Złoto przypadło drużynie juniorek (Julia Sidło, Joanna Pawłowska, Angelika Wojtaszek, Daria Zdulska), drużynie juniorów (Mateusz Goździk, Szymon Kosz, Filip Skalski, Dawid Adamski) oraz parze juniorek (Sidło, Pawłowska), a srebro parze juniorów (Goździk, Kosz). Ponadto następna para juniorek (Wojtaszek, Zdulska) zajęła czwarte miejsce a para juniorów (Adamski, Skalski) była piąta.
Wszystkie juniorki Pilicy zakwalifikowały się do finału (w tym Sidło na 1, a Wojtaszek na 3 miejscu) oraz wszyscy grający w pierwszym dniu juniorzy (Goździk na 3 miejscu).
Reprezentację Pilicy stanowiło 5 juniorek i 6 juniorów.

W drugim dniu mistrzostw od rana zaczęły się zmagania w tandemach mieszanych w których startowały 3 tandemy Pilicy. Po bardzo zaciętej walce najmocniejszy tomaszowski mixt (Joanna Pawłowska i Szymon Kosz) wywalczyli złoty medal. Jest on bardzo cenny szczególnie dla Asi, która złoto w tandemie wywalczyła po raz trzeci z rzędu. Kolejny nasz tandem (Zdulska, Adamski) uplasował się na 8 miejscu, a (Katarzyna Paduszyńska, Dominik Cyniak) na 11.

Po tandemach rozpoczęły się mistrzostwa w sprincie. To pojedynki jeden na jeden rozgrywane system pucharowym, przegrany odpada z turnieju. Niestety, cała trójka tomaszowskich juniorów przegrała swoje pierwsze pojedynki żegnając się z turniejem.

Rewelacyjnie spisały się za to trzy juniorki KS Pilica - Paduszyńska, Wojtaszek i Sidło.
Dziewczyny przedzierając się przez sito eliminacyjne, doprowadziły do tego, że na cztery finalistki walczące o medale aż 3 były z Pilicy! Walka do samego końca była bardzo emocjonująca, Julia Sidło tylko jednym kręglem przegrała złoto i to w rzutach zwycięstwa z Angeliką Ciszewską z Polonii 1912 Leszno, brązowy medal wywalczyła Angelika Wojtaszek wygrywając pojedynek z Katarzyną Paduszyńską, która zajęła czwarte miejsce. Pilica po 2 dniach miała już 7 medali, w tym 4 złote, 2 srebrne i 1 brązowy, a przed zawodnikami były jeszcze niedzielne finały indywidualne.

Z 11 zawodników Pilicy aż 10 znalazło się w finale. Pierwszą wisienkę na torcie położyła Julka Sidło, która dopiero przedostatnim rzutem grając 9 wydarła złoty medal Nikoli Dudziak z Polonii 1912 Leszno. Trzymała wszystkich w emocjach do ostatniego rzutu.
Drugą wisienkę położył Mateusz Goździk, który po ciężkiej, ale równej walce atakując z trzeciej pozycji również wywalczył złoto.

Pilica zdominowała te mistrzostwa zdobywając ogólnie 9 medali, w tym 6 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy, jednocześnie wygrywając klasyfikację medalową mistrzostw.

Multimedalistką została Julka Sidło zdobywając medal w każdej konkurencji w jakiej startowała
a było to złoto w drużynie, złoto w parze, srebro w sprincie i złoto indywidualnie.

Julka i Mateusz jako mistrzowie Polski będą nas reprezentować na Pucharze Świata juniorów młodszych w Cluj w Rumunii o ile w mieście znajdą się na to pieniądze, bo jest to w gestii klubu i miasta. Polski Związek Kręglarski finansuje tylko Mistrzostwa Świata i to też z wielkim trudem.

- Przykre jest to, że władze miasta nie dostrzegają wysiłku i sukcesów sekcji o ponad 40-letniej tradycji w Tomaszowie Maz. i nie chcą wspomagać jej na odpowiednim poziomie – uważa Tomasz Cichowski, szkoleniowiec kręglarzy KS Pilica. - A przecież jesteśmy trzecią siłą w Polsce, ilość punktów za współzawodnictwo sportowe Ministerstwa Sportu druga w mieście zaraz po sekcji łyżwiarskiej, a przed innymi klubami w mieście nawet przed tymi dwusekcyjnymi. A za chwilę okaże się, że sekcję trzeba będzie zlikwidować z braku środków – pesymistycznie konstatuje trener kręglarzy.

Miejmy nadzieję, że do tego czarnego scenariusza nie dojdzie. Sekcja nie zostanie zlikwidowana, a nasi utalentowani kręglarze pojadą na Puchar Świata do Cluj i godnie tam reprezentować będą Tomaszów Maz. i Polskę.