33. Mistrzostwa Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim. Panczenistki Pilicy dorzuciły kolejne trzy medale do kolekcji (foto+film)

33. Mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców na dystansach
33. Mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców na dystansach Andrzej Wdowski
Niedziela (28 października) była ostatnim dniem zmagań panczenistów w 33. Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców na dystansach w łyżwiarstwie szybkim, które od piątku odbywały się na torze w Arenie Lodowej w Tomaszowie Maz. Medale rozdano na czterech dystansach. Cztery kolejne krążki zawisły na szyjach panczenistów KS Pilica, trzy w rywalizacji seniorów i jeden w kategorii młodzieżowej.

Dzisiejszą rywalizację rozpoczęły biegi na 1000 m kobiet i mężczyzn.

W zmaganiach pań mistrzynią Polski została Natalia Czerwonka z Zagłębia Lubin, która wygrała zdecydowanie, uzyskując czas 1.18,26. Tytuł wicemistrzowski, kolejny już na tym mistrzostwach, zdobyła Karolina Bosiek KS Pilica z czasem 1.20,04, a na trzecim stopniu podium stanęła mistrzyni na 500 m - Kaja Ziomek z MKS Cuprum Lubin, uzyskując 1.20,98. W czołowej dziesiątce uplasowały się jeszcze trzy panczenistki Pilicy Tomaszów Maz. Karolina Gąsecka była piąta - 1.22,87, Natalia Jabrzyk była szósta - 1.24,74, a ósmy czas uzyskała Olga Kaczmarek - 1.25,29.

Dużo większe emocje towarzyszyły zmaganiom panów na 1000 m. Mistrzem Polski został Piotr Michalski z Górnika Sanok w czasie 1.11,50. Tylko o 0,05 sekundy przegrał z nim rywalizację Sebastian Kłosiński ze Stoczniowca Gdańsk, a medal brązowy przypadł Zbigniewowi Bródce z UKS Błyskawica Domaniewice - 1.11,91. Tuż za podium znalazł się mistrz sprintu Artur Waś z AZS Politechnika Opolska - 1.12,53, i to była chyba spora niespodzianka. Dobrze pobiegli tomaszowianie. Damian Żurek uzyskał szósty wynik - 1.13,40, a Mateusz Owczarek był dziewiąty - 1.13,85. Mateuszowi wynik ten dał brązowy medal w kategorii młodzieżowej.

Mistrzostwa kończyły biegi na najdłuższych dystansach. Panie ścigały się na 5 km, a panowie na dystansie dwukrotnie dłuższym.

W rywalizacji pań bezkonkurencyjna była panczenistka AZS AWF Katowice - Magdalena Czyszczoń, która pokonała 5 km w 7.32,41 i zdobyła mistrzostwo Polski. Obok niej na podium stanęły tomaszowianki. Srebrny medal odebrała Karolina Gąsecka - 7.51,53, a z brązowego krążka cieszyła się Olga Kaczmarek - 8.12,75. Na czwartym miejscu uplasowała się kolejna zawodniczka Pilicy Natalia Jabrzyk - 8.26,07.

W wyścigu panów na 10 km pewnie wygrał Patryk Wójcik z AZS Zakopane - 14.00,07. Za jego plecami toczyła się zacięta walka o dwa kolejne medale. Srebrny zdobył ostatecznie Szymon Palka ze Stoczniowca Gdańsk - 14.09,24, a brązowy przypadł Arturowi Janickiemu z UKS Błyskawica Domaniewice - 14.10,67.
Ten ostatni wynik dał Janickiemu również tytuł wicemistrza Polski wśród młodzieżowców. W tej kategorii Artur Janicki wcześniej zdobył złoto na 5 km i dwa brązowe krążki na 1500 m i w biegu masowym. Zbigniewowi Bródce wyrósł więc w klubie groźny rywal.