Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Wolbórce w centrum miasta powstanie elektrownia wodna

Beata Dobrzyńska
Elektrownia wodna powstanie na rzece Wolbórce tuż  przy  moście na ul. Warszawskiej
Elektrownia wodna powstanie na rzece Wolbórce tuż przy moście na ul. Warszawskiej Beata Dobrzyńska
W ciągu najbliższego roku na Wolbórce w centrum miasta powstanie elektrownia wodna. Inwestor walczył o nią 8 lat!

Mieszkańcy Tomaszowa już od kilku miesięcy z zainteresowaniem spoglądają na brzegi Wolbórki przy moście wzdłuż ulicy Warszawskiej. Teren został ogrodzony, drzewa i krzaki wykarczowane, w pobliżu mostu wylane fundamenty. Do 2013 roku powstanie tu elektrownia wodna, która będzie produkować prąd. Ten trafi do sieci zakładu energetycznego, a w efekcie do naszych domów.

Kazimierz Uciński, tomaszowianin, z zawodu elektroenergetyk, który wraz z synem przygotowywał przez lata tę inwestycję, jest przekonany, że energia pozyskiwana z wody, wiatru i słońca, to przyszłość. Z nich prąd będzie mógł produkować każdy, by następnie wykorzystać go nie tylko do własnych potrzeb, ale i wprowadzić do sieci. Zanim jednak będzie to możliwe, wiele wody upłynie w rzekach, tak jak wiele upłynęło jej w Wolbórce, aż pan Kazimierz dostał ostatecznie pozwolenie na budowę elektrowni w listopadzie ubiegłego roku.
- Przygotowania do inwestycji rozpoczęliśmy w 2004 roku, cała procedura związana z uzgodnieniami, projektowaniem, decyzją środowiskową, które były potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę, trwała osiem lat - mówi pan Kazimierz.

Dodaje, że w tym czasie wielokrotnie zmieniało się prawo, co dodatkowo komplikowało sytuację, ale udało się. - Jesienią przygotowaliśmy teren, wylaliśmy fundamenty pod pawilon, w którym zostaną zamontowane turbiny. Wiosną prace ruszają pełną parą. Przewidujemy, że zakończą się w 2013 roku, o ile po drodze nie będzie żadnych komplikacji.

W tym czasie przy moście na Wolbórce w niewielkim pawilonie zostaną zamontowane dwie turbiny, każda z nich o mocy 15 kW. Jak wyjaśnia pan Kazimierz, to ile w efekcie będą produkowały prądu i czy będą pracować obie jednocześnie, zależeć będzie od poziomu Wolbórki. Im wyższy, tym więcej będzie można wytworzyć prądu.
Na podobnych zasadach działa elektrownia na tamie na Zalewie Sulejowskim w Smardzewicach. Pod mostem zostanie poprowadzony kanał, który będzie doprowadzał wodę do turbin.

Na użytkowanie terenu inwestor ma podpisaną umowę z Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Łodzi. Odprowadza opłaty. Kolejną umowę będzie miał podpisaną z zakładem energetycznym na dostarczanie prądu do sieci energetycznej. Tak samo produkowany prąd do obrotu wprowadzają firmy budujące elektrownie wiatrowe.

Pan Kazimierz zapewnia, że jego inwestycja nie wyrządzi żadnej szkody przyrodzie. - Większe szkody robią bobry, które uszkadzają wały przeciwpowodziowe - zapewnia.
Ma już zresztą doświadczenie w podobnych inwestycjach, ale do tej pory tylko pomagał. Przyszła pora, by zrobić coś na własne konto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto